Jarmark św. Dominika – co powinien wiedzieć każdy turysta?

Targowisko na ulicy

Targowisko, handel, zabawa – te słowa najczęściej przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Wydarzenie to ma kilkusetletnią tradycję, której forma przyciąga zainteresowanych z całego świata. Niezależnie od tego, czy jesteście turystami, którzy niespodziewanie znaleźli się w jarmarkowym wirze, lub przeciwnie – jest on celem Waszej podróży, zajrzyjcie do naszego artykułu!

Najważniejsze informacje o Jarmarku

W 2018 roku ma miejsce 758 edycja Jarmarku, która trwać będzie od 28 lipca do 19 sierpnia. Standardowo, jak co roku impreza odbywa się w gdańskim Śródmieściu, a konkretniej – na Głównym Mieście. Wydarzeniem objęte są poniższe ulice:

Panorama na gdańskie Główne Miasto, widok na Bazylikę Mariacką

 • Tkacka,
 • Kołodziejska,
 • Węglarska,
 • Pańska,
 • Podwale Staromiejskie,
 • Grobla I, II, III, IV,
 • Straganiarska,
 • Świętego Ducha,
 • Szeroka,
 • Długie Pobrzeże,
 • Targ Rybny.

Można uznać, że zwiedzanie i oglądanie zabytków na tych ulicach będzie niemożliwe w czasie trwania Jarmarku. Jeśli będziecie poszukiwać informacji dotyczących jarmarku, na terenie Głównego Miasta umieszczono kilka punktów informacyjnych: na Targu Węglowym, przy Parku Świętopełka, oraz przy Ratuszu.

Historia Jarmarku

Początki Jarmarku św. Dominika sięgają roku 1260, kiedy to ówczesny papież – Aleksander IV – wyraził zgodę na organizację wydarzenia religijnego, które stało się przedmiotem prośby zakonu dominikanów. Chociaż pierwotną ideą jarmarku było zachęcenie ludności  do wzięcia udziału w mszy odpustowej, to przedsiębiorczy kupcy szybko zorientowali się, że na festynie mogą dobrze zarobić. W ten sposób Jarmark stał się synonimem handlu, ściągając w kolejnych latach setki – a nawet tysiące – wystawców z całej Europy.

Co znajdziecie na imprezie?

Jarmark św. Dominika to wydarzenie, którego najważniejszą część stanowią stoiska rzemieślników i artystów, którzy własnoręcznie wytwarzają sprzedawane przez siebie przedmioty. Sporą frekwencją zaszczycą z pewnością antykwariusze i kolekcjonerzy, na których stoiska skrywają zazwyczaj prawdziwe skarby. Tego lata nie zabraknie także producentów regionalnych przysmaków, którzy zadbają o podniebienia odwiedzających.

Egzotyczny mężczyzna sprzedający banany
Chociaż nie jest to zdjęcie z Jarmarku św. Dominika, to trzeba wiedzieć, że na imprezę przyjeżdzają kupcy z całego świata

Podczas Jarmarku można także liczyć na różnego rodzaju koncerty i mniejsze wydarzenia, które sprawią, że żaden uczestnik nie będzie się nudzić.

Podsumowanie

Imprezy takie jak Jarmark św. Dominika to doskonałe okazje, by zaopatrzyć się w prawdziwe skarby od prawdziwych artystów w swoim rzemiośle. Podczas tych kilkudziesięciu dni przez Główne Miasto przewinie się wiele tysięcy osób, a żeby poczuć tak fantastyczną atmosferę na własnej skórze, warto zarezerwować sobie nocleg w hotelu w gdańskim centrum (np. https://www.hoteldlugitarg.pl) lub gdzieś poza bezpośrednim zasięgiem Jarmarku.