Fenomen YouTuba

W Internecie mamy obecnie wiele platform wideo, na których użytkownicy mogą wrzucać swoje filmiki do sieci i je oglądać. Również wiele z nich systematycznie powstaje i próbuje zaistnieć w tym wielkim i konkurencyjnym świecie ale powiedzmy sobie krótko, król jest tylko jeden i jest to YouTube. Nowo powstające platformy nie mają absolutnie żadnych szans żeby chociaż w mały stopniu podjąć z nim walkę. Dailymotion i Vimeo są mniej lub bardziej znane użytkownikom Internetu, ale za często ich się nie odwiedza. Robi się to zazwyczaj wtedy kiedy YouTube blokuje u siebie nasze materiały na podstawie jakichś praw autorskich. YouTube jest także jedną z pierwszych platform, które powstały z takim przeznaczeniem, a kiedy powstawał żadnej konkurencji praktycznie nie było i to jest w pewnym sensie przyczyna ich sukcesu, ponieważ nie mieli z kim konkurować i ludzie już tak się do niego przyzwyczaili, że nie potrzebują niczego zmieniać w swoich nawykach.

ikona youtubeNa Youtube możemy zamieścić dosłownie wszystko nie licząc nad wyraz brutalnych wydarzeń. Nie możemy tam też zamieszać materiałów ograniczonych prawami autorskimi takimi jak filmy, które widzimy w telewizorach czy kinach i seriale. Obecnie niemalże każdy piosenkarz czy raper ma tam swój kanał i wykorzystuje go do umieszczania swojej muzyki i reklamowania się. Większość z nich umieszcza tam nawet wszystkie kawałki ze swoich płyt całkowicie za darmo. Oczywiście jakieś tam pieniądze za wyświetlania z tych kawałków dostają.

Możemy tutaj szukać czego dusza zapragnie i co nam tylko przyjdzie na myśl. Niektóre kanały znajdujące się tam prowadzą również transmisje na żywo co od jakiegoś czasu jest tam możliwe. Dzięki temu możemy oglądać tam meczy, koncerty, wywiady nie włączając telewizora no chyba, że korzystamy z aplikacji na nim. Osobiście bez YouTuba żyło by mi się o wiele gorzej, kiedy siedzę przy komputerze zawsze mam go włączonego w karcie przeglądarki i albo słucham muzyki kiedy coś robię w tle albo dowiaduje się informacji na ciekawy dla mnie temat.